Muzeum Narodowe w Warszawie
Kalendarz 2022 i planer
W tym projekcie miałam stworzyć kalendarz na 2022 rok oraz planer dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Była to kontynuacja projektu z 2021 roku.
Kalendarz, podobnie jak rok wcześniej, miał mieć formę notesu w formacie B5, w którym strony z rozkładami rocznymi, miesięcznymi i tygodniowymi będą przeplatać się z dziełami z muzealnych zbiorów, wybranych w tym wyjątkowym roku przez 10 kuratorów (w 2022 roku przypadały 160. urodziny MNW).
Bazą kalendarza były zeszłoroczne projekty stron z widokiem całorocznym, miesięcznym i tygodniowym. Proste, minimalistyczne strony z kropkowanym tłem w 2021 roku zdały na szóstkę egzamin z użyteczności, więc została podjęta decyzja, by kolejny kalendarz był pod tym względem spójny (jest to też wygodne przy noworocznej „przeprowadzce” z jednego kalendarza do drugiego).
Mając gotowe strony z kalendarzem, zajęłam się zaprojektowaniem wzoru dwóch sąsiadujących stron, które – także tak jak rok temu – miały być „ramą” do wyeksponowania kilkunastu dzieł sztuki. Tym razem powstał wzór, który zakładał przycięcie reprodukcji do formatu prostokąta (prawie kwadratu). Tegoroczne dzieła były bardzo zróżnicowane – od obrazów, przez fotografie, po rzeźby, a nawet fortepian koncertowy – a jednolity format pozwolił na to, by każda strona z reprodukcją współgrała z pozostałymi.
Po stworzeniu projektów zajęłam się składem kalendarza, przygotowaniem go do druku i kontaktem z zaprzyjaźnioną drukarnią (jak zawsze przesyłam pozdrowienia dla pani Agnieszki :) ).
Okładka kalendarza miała być dopasowana do identyfikacji wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jeden z odcieni w palecie kolorów to ciemny, ciepły granat, który wybrałam i który stał się tłem dla „żmijki”, czyli logo Muzeum. Zarówno „żmijka”, jak i rok, zostały wydrukowane z użyciem tzw. hot-stampingu, czyli złocenia nawiązującego do złotych ram, w które oprawione jest niejedno muzealne dzieło.
Na bazie projektu kalendarza do kompletu powstał też planer w większym formacie. Tak samo minimalistyczny, tak samo wygodny ze względu na kropkowane tło i dużą ilość miejsca do pisania. Widok tygodniowy z miejscem na własnoręczne wpisanie dat sprawia, że z planera możemy korzystać tylko wtedy, kiedy potrzebujemy. Nie musimy marnować stron, których niczym nie zapełniamy, np. podczas wakacji.
MNW o współpracy ze mną:
Pani Natalia Bednarczyk przygotowała w całości projekt graficzny firmowego kalendarza książkowego Muzeum Narodowego w Warszawie na 2021 rok.
Kalendarz zaprojektowano w formacie B5. Uzupełniono go reprodukcjami dzieł ze zbiorów Muzeum. To publikacja elegancka, przemyślana kolorystycznie i spójna wizualnie. Harmonijnie łączy w sobie klasyczne piękno i prostotę oraz nowatorskie rozwiązania graficzne. MNW wykorzystywało publikację jako prezent dla VIPów, partnerów biznesowych i instytucjonalnych.
Pani Natalia Bednarczyk jest osobą kreatywną i pomysłową. Jej pomysły na całość kalendarza były trafione. Autorka nie tylko słucha, lecz także odważnie podpowiada lepsze, poparte doświadczeniem, rozwiązania.
Muzeum Narodowe w Warszawie zapewne jeszcze nie raz będzie współpracować z panią Natalią. Jesteśmy przekonani, że doskonale sprawdzi się także przy innych projektach graficznych.